نیاز به راهنمایی دارید؟

موضوع مسابقه
01- در بخش رقابتی رویداد مهارت‌جوئی؛ ایده‌پردازی در قالب تصویرگری اثر(دستی/ نرم-افزاری)
 • طراحی و تصویرگری پوشاک اجتماع بانوان(رسمی/ غیر رسمی)
02- در بخش رقابتی رویداد مهارتی؛ در قالب تصویرگری اثر یا تصویر اثر تولید و اجرا شده توسط شرکت کنندگان
 • طراحی و تولید پوشاک اجتماع بانوان(رسمی/ غیر رسمی)
رویکرد محوری

«ایران؛ سرزمین تعامل»

گرایش‌های تأکیدی و مکمل
 • نمادشناسی در هنر ایرانی- اسلامی
 • طرح‌های مرکب اقتباس شده از فُرم و نقوش لباس‌های محلی اقوام مختلف ایران
 • توجه به رنگ «سبز ایرانی» یا «سبز پرشین»
قالب ارزیابی آثار
 • آثار کاربردی (با قابلیت تولید انبوه)
 • هنری(سفارشی و تولید محدود)
اهداف
 • ایجاد ارتباط بین مدسازی عفیفانه، نیاز روز اجتماع و هویت ایرانی_اسلامی
 • احیاء زیبائی شناسی نمادها و لباس محلی اقوام مختلف ایران
 • استعدادیابی و بسترسازی برای نوآوری و ارتقاء کیفیت در تولید پوشاک ملی
 • معرفی، تشویق و حمایت از طراحان، افراد مستعد و فعالان حوزه مد و پوشاک
 • برقراری پیوند بیشتر بین دو بخش(هنری و دانشگاهی) و(تولیدکنندگان و صنعتگران) حوزه مد و لباس
 • استعدادیابی و معرفی بستر مناسب اشتغال برای جوانان مستعد در حوزه مد و پوشاک
 • ایجاد رقابت و تمایز در طراحی و تولید باکیفیت پوشاک با نمونه‌های مشابه خارجی
اهمیت موضوع

طراحی لباس اجتماع بانوان، با لحاظ نمودن ابعاد زیبائی‌شناسانه به موازات کیفیت مناسب ،شاخصه های عفیفانه ایرانی _اسلامی، لحاظ نمودن نیاز روز جامعه و خلاقیت در طراحی و ارائه محصول بستری مناسب برای ایجاد و اشاعه مد در کشور و چه بسا دیگر کشورهای اسلامی خواهد بود. هنر، فلسفه طرح و تفکر مدسازی در بستر مطلوب بر پایه تخصص و دانش گاه آنچنان قدرتمند است که بیننده را تشویق و ترغیب به خرید محصول با کیفیت و اصیل و حتی انتخاب سبک پوشش جدید برای خود می‌نماید. فرهنگ‌سازی در جامعه با ارائه نمونه‌های زیبا و کاربردی در حوزه لباس اجتماع بانوان مطابق با سبک پوشش عفیفانه و منطبق با موازین ایرانی-اسلامی ، مسلما به انتخاب پوشش مناسب در جامعه منجر خواهد شد .

معیارهای ارزیابی
نوآوری، خلاقیت، زیبائی، تناسب وکارائی

توجه به عنصر خلاقیت به موازات قابل اجرا بودن طرح، ارائه طرحی نو، زیبا و به روز متناسب با نیاز جامعه، برخورداری طرح‌ها از ویژگی‌های زیبائی‌شناختی همچون: تناسبات فرمی، هماهنگی برش‌ها، کیفیت پارچه مورد استفاده، ترکیب و هماهنگی رنگ، موردپسند واقع شدن، ، تناسب طرح با پارچه و رنگ، ایده پردازی مناسب از منبع الهام و ارائه با کیفیت و مناسب طرح از هر لحاظ.

گویائی و تناسبات طرح

بهره‌گیری از الگوهای نو و خلاق در زمینه الگوسازی، رعایت تناسبات در طراحی و تصویرسازی و گسترده لباس، توجه به استانداردهای لازم در حوزه طراحی، الگوسازی، دوخت، سهولت درک رویکرد کلی جشنواره در طرح‌ها از نظر؛ طراحی، جنس پارچه، رنگ، کاربرد و جزئیات، پایبندی به موضوع و استفاده از رنگ و سبک جشنواره.

عوامل زیست محیطی و سلامت محصول

تأثیرات متقابل محصول و محیط، پایداری، بهره‌گیری از پارچه مناسب، استفادۀ بهینه از مواد اولیه و متناسب با نوع کاربری محصول .

شاخصه‌های فرهنگی و اجتماعی

رعایت شئونات پوشش در طرح‌ها و توجه به فرهنگ عمومی پوشش اجتماع، پایبندی به ضوابط و شاخص‌های طراحی، تولید و تبلیغ در لباس اجتماع بانوان، تطابق با ممیزات و ارزش‌های سبک‌های پوشش ایرانی- اسلامی، استفاده از نمادها، طرح‌ها، الگوها و مفاهیم فرهنگ ایرانی-اسلامی، رعایت ممیزات و ارزش‌های پوشش عفیفانه و تناسب با معیارهای اسلامی، کاربرد و رعایت قواعد پوشانندگی و ساتر بودن، انطباق طرح با عقاید و باورهای فرهنگی موجود در جامعه اسلامی مانند: بلند و آزاد بودن لباس‌ها برای بانوان، استفاده از رنگ‌های متناسب با فرهنگ در اجتماع، راحتی و یا آزاد بودن پوشاک بر روی بدن، احیاء لباس‌های بومی و قومی.

معیارهای تخصصی

انطباق طرح از نظر برش، رنگ و جنس پارچه با اجزاء و ریز نقش‌ها، انطباق برش و اجزاء طرح با ساختار بدنی و سن کاربر، انطباق رنگ و جنس پارچه با سن کاربر، روانشناسی طرح متناسب با نوع لباس، انتخاب صحیح پارچه، انطباق جنس پارچه با نوع طرح، نوع دوخت، مواد اولیه مورد استفاده در محصول، توجه به دانش فنی در حوزه الگو و دوخت، توجه به کیفیت و تناسب تزئینات متناسب با طرح، رنگ، سن و سایر موارد، امکان تولید طرح با دانش به‌روز، ماشین-آلات، نرمافزارهای تخصصی برای ترسیم و سایزبندی الگو محصول، درنظرگرفتن نگاه حرفه‌ای به آناتومی پوشش در طراحی لباس، انتخاب روش صحیح تولید با هزینۀ مجاز نهائی، تناسب طرح‌ها از نظر نوع برش پارچه، رنگ و سایر موارد با سن فرضی پوشاننده، قابلیت سایزبندی در سایزهای مختلف.

معیارهای اقتصادی

انتخاب مواداولیه مناسب، توجه به مقدار مصرف پارچه و قیمت نهایی محصول، استفاده بهینه از ماشین‌آلات دوخت و نرم‌افزارهای تخصصی، امکان تولید و عرضه محصول با فناوری‌های نوین و محصولات موجود داخلی، مقبولیت و هماهنگی قیمت محصول با انتظارات کاربر.( در بخش کاربردی: مقرون به صرفه بودن )

مابقی شرایط و مقررات این بخش تابع فراخوان اصلی جشنواره است.

نیاز به راهنمایی دارید؟

شما می‌توانید از طریق تیکت آنلاین با همکاران ما در ارتباط باشید.

ساعات کاری ما:

 • شنبه تا چهارشنبه | 9 صبح الی 5 عصر
 • پنج‌شنبه، جمعه و ایام تعطیل رسمی | تعطیل