نیاز به راهنمایی دارید؟

موضوع مسابقه
01- در بخش رقابتی رویداد مهارت‌جوئی؛ ایده‌پردازی در قالب تصویرگری اثر(دستی/ نرم-افزاری)
 • طراحی و تصویرگری پوشاک نوجوان(رسمی/ کاربردی اجتماعی)دخترانه/پسرانه رده سنی 15 تا 18 سال
02- در بخش رقابتی رویداد مهارتی؛ در قالب تصویرگری اثر یا تصویر اثر تولید و اجرا شده توسط شرکت کنندگان
 • طراحی و تولید پوشاک نوجوان(رسمی/ کاربردی اجتماعی)دخترانه/پسرانه رده سنی  15تا 18 سال
رویکرد محوری

«ایران؛ سرزمین تعامل»

گرایش‌های تأکیدی و مکمل
 • نمادشناسی در هنر ایرانی- اسلامی
 • طرح‌های مرکب اقتباس شده از فُرم و نقوش لباس‌های محلی اقوام مختلف ایران
 • توجه به رنگ «سبز ایرانی» یا «سبز پرشین»
قالب ارزیابی آثار
 • آثار کاربردی (با قابلیت تولید انبوه)
 • هنری(سفارشی و تولید محدود)
اهداف
 • ارتباط بین پوشاک و هویت ملی
 • توجه به استاندارد طراحی و سایز‌بندی در لباس نوجوان
 • ایجاد خلاقیت، نوآوری و کیفیت در تولید پوشاک ملی
 • ارائه هویت و فرهنگ اصیل ایرانی در قالبی درخور و مناسب نوجوانان ایرانی
 • توسعۀ بازاریابی و فروش پوشاک تولید ملی
 • استعدادیابی و شناخت جامعه طراحان کودک و نوجوان کشور و تشویق طراحان لباس برای این گروه
اهمیت موضوع

دوره نوجوانی یکی از مراحل مهم در رشد شخصیت انسان است. طراحی لباس نوجوان باید طوری باشد که ساختار ذهنی و جهان بینی نوجوان را تحت‌تاٌثیر قرار دهد. فرهنگ‌سازی در جامعه با ارائه نمونه‌های زیبا و کاربردی در حوزه لباس نوجوان مطابق با مُد روز و منطبق با موازین ایرانی-اسلامی برای همه نوجوانان می‌تواند به جذب آنها برای انتخاب پوشش مناسب در جامعه منجر شود. براین اساس، تأکید این قسمت از جشنواره نیز بر طراحی لباس نوجوان خواهد بود ، علاوه بر این، اهمیت-دادن به طراحی لباس نوجوانان در کشور، نزدیک‌شدن طراحی الگوی لباس نوجوان به استاندارهای بین‌المللی، توجه به شاخصه‌های زیبایی‌شناسی با استفاده از نمادهای ایرانی-اسلامی به شیوه صحیح و متناسب با گروه سنی موردنظر و مطابق با فرهنگ و شئونات اسلامی، بررسی عوامل تأثیرگذار بر تولید و عرضه پوشاک نوجوانان توسط برندهای بزرگ تولید کننده و فراهم نمودن زمینه های ارتباط و تعامل بین طراحان و تولیدکنندگان این عرصه و ارتباط مستقیم بین طراحان و تولید کنندگان لباس کودک و نوجوان مدنظر است.

معیارهای ارزیابی
نوآوری، خلاقیت، زیبائی، تناسب وکارائی

توجه به عنصر خلاقیت در طرح ، نقوش و تزئینات و قابل اجرا بودن آن، ارائه طرحی نو، زیبا و به روز، متناسب با نیاز جامعه، برخورداری طرح‌ها از ویژگی‌های زیبائی‌شناختی همچون: برش‌های مناسب، جنسیت مناسب پارچه، توجه به روانشناسی طرح و متناسب با گروه سنی مورد نظر ، نحوه قرارگیری صحیح رنگ‌ها در کنار یکدیگر(همنشینی رنگها) و کاربردی بودن در اجتماع.

گویائی و استاندارد بودن طرح

بهره‌گیری از الگوهای نو و خلاق در زمینه الگوسازی، رعایت اصول علمی و استاندارهای سایزبندی لباس بر مبنای گروه سنی موردنظر، توجه طراح به تناسبات اندام گروه سنی موردنظر، انتخاب پارچه مناسب با طرح و گروه سنی موردنظر، توجه به استانداردهای لازم در حوزه طراحی، الگوسازی، دوخت، سهولت درک رویکرد کلی جشنواره در طرح‌ها از نظر؛ طراحی، جنس پارچه، رنگ، کاربرد و جزئیات، پایبندی به موضوع و استفاده از رنگ و سبک جشنواره.

عوامل زیست‌محیطی و سلامت محصول

تأثیرات متقابل محصول و محیط، پایداری، بهره‌گیری از پارچه با الیاف طبیعی، توجه به تاثیر جنس و الیاف پارچه بر سلامتی و مقوله توسعه پایدار، توجه به رنگ‌های چاپی بکار رفته در پوشاک (برای داشتن استانداردهای تعیین شده)، استفاده حداقل و بهینه از مواداولیه استاندارد متناسب با گروه سنی و نوع کاربری محصول.

شاخصه‌های فرهنگی و اجتماعی

استفاده از متون و عنوان‌های پیشنهادی متأثر از مسئولیت اجتماعی جهت طرح چاپ یا گلدوزی روی پوشاک در گروه سنی موردنظر، پایبندی به ضوابط و شاخص‌های طراحی، تولید و تبلیغ در لباس نوجوان، استفاده از نمادها، طرح‌ها، الگوها و مفاهیم فرهنگ ایرانی-اسلامی، روانشناسی طرح متناسب با رنگ انتخابی، رعایت ممیزات و ارزش‌های پوشش مناسب با معیارهای اسلامی، انطباق طرح، الگو، پارچه و تزئینات با عقاید و باورهای فرهنگی موجود در جامعه اسلامی مانند: تنگ و کوتاه نبودن بیش از حد لباس، استفاده از رنگ‌ و نمادهای ایرانی‌‌-اسلامی.

معیارهای تخصصی

رعایت استانداردهای سایز لباس برمبنای گروه سنی، الگوسازی اصولی و خلاق، انطباق طرح با رده سنی موردنظر، جنسیت و رنگ پارچه و همزمان انطباق آن با برش، انتخاب صحیح طرح گرافیکی(چاپ/ گلدوزی) روی پوشاک و انطباق آن با رده سنی موردنظر، انتخاب مواداولیه مناسب برای رده‌سنی مورد نظر و جنسیت پارچه، هماهنگی تعداد برش و زمان دوخت، کیفیت مناسب دوخت و توجه به مقدار مصرف پارچه و قیمت نهایی محصول، استفاده بهینه از ماشین-آلات دوخت و نرم‌افزارهای تخصصی برای ترسیم، سایزبندی الگو و چیدمان نهایی الگو با درصد دورریز کمتر پارچه.

ملاحظات اقتصادی و ارزش افزوده

امکان تولید و عرضه محصول با فناوری‌های نوین و محصولات موجود داخلی، مقبولیت و هماهنگی قیمت محصول با انتظارات کاربر، استفاده از پارچه و مواد اولیه با کیفیت تولید شده در داخل کشور برای کاهش قیمت نهایی محصول، امکان تولید محصول با مواد اولیه مختلف در مدل‌ها و قیمت‌های متفاوت برای استفاده اقشار مختلف جامعه.

مابقی شرایط و مقررات این بخش تابع فراخوان اصلی جشنواره است.

نیاز به راهنمایی دارید؟

شما می‌توانید از طریق تیکت آنلاین با همکاران ما در ارتباط باشید.

ساعات کاری ما:

 • شنبه تا چهارشنبه | 9 صبح الی 5 عصر
 • پنج‌شنبه، جمعه و ایام تعطیل رسمی | تعطیل