نیاز به راهنمایی دارید؟

موضوع مسابقه
01- در بخش رقابتی رویداد مهارت‌جوئی؛ ایده‌پردازی در قالب تصویرگری اثر
 • طراحی و تصویرگری انواع شال و روسری

(یادآوری : در رویداد مهارت‌جوئی این گرایش، فقط آثاری که در قالب طراحی انواع شال و روسری به‌صورت دستی یا نرم‌افزاری ارائه شده‌اند ارزیابی خواهند شد و باید قابلیت استفاده در روش‌های رایج چاپ را داشته ‌باشند.)

02- در بخش رقابتی رویداد مهارتی؛ در قالب تصویرگری اثر یا تصویر اثر تولید و اجرا شده توسط شرکت کنندگان
 • طراحی و تولید انواع چادر (کاربردی اجتماع و مناسبتی)

(یادآوری : در رویداد مهارتی این گرایش انواع چادرکه توسط شرکت‌کنندگان طراحی، تولید یا اجرا شده‌اند درقالب کاربردی اجتماع و مناسبتی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.)

رویکرد محوری

«ایران؛ سرزمین تعامل»

گرایش‌های تأکیدی و مکمل
 • نمادشناسی در هنر ایرانی- اسلامی
 • طرح‌های مرکب اقتباس شده از فُرم و نقوش لباس‌های محلی اقوام مختلف ایران
 • توجه به رنگ «سبز ایرانی» یا «سبز پرشین»
قالب ارزیابی آثار
 • آثار کاربردی (با قابلیت تولید انبوه)
 • هنری(سفارشی و تولید محدود)
اهداف
 • ایجاد فضای مناسب رقابتی جهت نقش‌آفرینی مؤثر فعالان حجاب و پوشش اسلامی
 • بسترسازی برای ایجاد تنوع و ارائه الگوهای مناسب پوشش اسلامی با در نظر گرفتن شأن و منزلت بانوان ایرانی
 • ترویج و تقویت گفتمان مد عفیفانه بر اساس فرهنگ ایرانی – اسلامی
 • معرفی پوشش خاص، اصیل، کاربردی و زیبا با طرح و نماد ایرانی-اسلامی به جهان
 • ارتقاء جایگاه پوشش در جامعه و جذب مخاطب برای حوزه حجاب
 • رفع نیازهای پوششی، اجتماعی و فردی بانوان محجبه در جامعه اسلامی
 • معرفی و حمایت از طراحان و تولیدکنندگان موفق ایرانی در زمینه تولید محصولات حجاب و پوشش اسلامی
اهمیت موضوع

پوشش وحجاب در طول تاریخ و از گذشته تاحال از ضروريات زندگي بشر بوده و نمودي از هويت فرهنگي و شأن انسانی به شمار مي‌رود که در دوران معاصر، علاوه بر کارکردهای سنتی،کارکرد رسانه‌ای و ارتباطی نیز پیدا کرده و هنرمندان طراح لباس از آن به‌مثابه اثر هنری در بیان مفاهیم موردنظر خود بهره می-جویند. فرهنگ‌سازی در جامعه با طراحی و ارائه پوشش عفیفانه اصیل، شکیل، زیبا و کاربردی و منطبق با موازین ایرانی-اسلامی برای همه بانوان بخصوص برای جوانان می‌تواند به جذب آنها برای انتخاب پوشش مناسب و درخور در جامعه منجر شود. از این رو ایجاد تغییرات صحیح و نوآوری در طراحی چادر و پوشش سر با توجه به عرف جامعه ،آموزه‌های اسلامی ، شرایط زیستی و رویکرد جوان پسندانه و سلامت محور مورد توجه است.

معیارهای ارزیابی
نوآوری، خلاقیت، زیبائی، تناسب وکارائی

ارائه طرحی نو و به روز متناسب با نیاز جامعه، برخورداری طرح‌ها از ویژگی‌های زیبائی‌شناختی همچون: تناسبات فرمی و الگوسازی اصولی و خلاقانه، کیفیت پارچه، جوان‌پسند بودن، زیبا و کاربردی بودن .

گویائی و استاندارد بودن طرح

رعایت اصول علمی در طراحی چادر، روسری و شال متناسب با کاربرد آن، داشتن استانداردهای لازم در حوزه طراحی، الگوسازی و دوخت، سهولت درک رویکرد کلی جشنواره در طرح‌ها از نظر؛ طراحی، جنس پارچه، رنگ، کاربرد و جزئیات، پایبندی به موضوع و استفاده از رنگ و گرایش‌های تأکیدی و مکمل جشنواره.

عوامل زیست‌محیطی و سلامت محصول

تأثیرات متقابل محصول و محیط، پایداری، بهره‌گیری از پارچه با الیاف طبیعی ، استفادۀ مناسب و بهینه از مواد اولیه و متناسب با نوع کاربری محصول .

شاخصه‌های فرهنگی و اجتماعی

رعایت شئونات پوشش در طرح‌ها و توجه به فرهنگ عمومی، پایبندی به ضوابط و شاخص‌های طراحی، تولید و تبلیغ در طراحی پوشاک، انطباق با ممیزات و ارزش‌های سبک‌های پوشش ایرانی- اسلامی، استفاده از نمادها، طرح‌ها، الگوها و مفاهیم فرهنگ ایرانی-اسلامی، رعایت ممیزات و ارزش‌های پوشش عفیفانه و تناسب با معیارهای اسلامی، کاربرد و رعایت قواعد پوشانندگی و ساتر بودن، انطباق طرح، الگو، پارچه و تزئینات با عقاید و باورهای فرهنگی موجود در جامعه اسلامی مانند: نازک و بدن‌نما نبودن، توجه به اندازه مناسب و متعارف روسری و شال، استفاده از رنگ‌های متناسب با فرهنگ در اجتماع، احیاء پوشش‌های بومی و قومی.

معیارهای تخصصی

الگوسازی اصولی، انطباق طرح با نوع محصول، انطباق طرح و الگو با تزئینات و نوع کاربرد، انطباق طرح و رنگ، توجه به رنگ و جنس پارچه در طراحی و کاربرد ، انطباق طرح با نوع چاپ پیشنهادی، انطباق جنس پارچه و کاربری با نوع چاپ موردنظر، روانشناسی طرح متناسب با نوع کاربری، انتخاب صحیح پارچه، نوع دوخت، مواد اولیه مورد استفاده در محصول، توجه به دانش فنی در حوزه الگو و دوخت، توجه به کیفیت و تناسب تزئینات متناسب با طرح، رنگ، سن و سایر موارد، امکان تولید طرح با دانش روز، ماشین‌آلات و نرمافزارهای تخصصی برای ترسیم و سایزبندی الگو محصول، انتخاب روش صحیح تولید با هزینۀ مجاز نهائی، قابلیت سایزبندی در سایزهای مختلف.

ملاحظات اقتصادی و ارزش افزوده

امکان تولید و عرضه محصول با فناوری‌های نوین و محصولات موجود داخلی، مقبولیت و هماهنگی قیمت محصول با انتظارات کاربر، استفاده از محصولات بومی و مواد اولیه با کیفیت و تولید داخل کشور، امکان تولید محصول با مواد اولیه مختلف در قیمت‌های متفاوت برای استفاده اقشار مختلف جامعه.

مابقی شرایط و مقررات این بخش تابع فراخوان اصلی جشنواره است.

نیاز به راهنمایی دارید؟

شما می‌توانید از طریق تیکت آنلاین با همکاران ما در ارتباط باشید.

ساعات کاری ما:

 • شنبه تا چهارشنبه | 9 صبح الی 5 عصر
 • پنج‌شنبه، جمعه و ایام تعطیل رسمی | تعطیل