نیاز به راهنمایی دارید؟

موضوع مسابقه
01- در بخش رقابتی رویداد مهارت‌جوئی؛ ایده‌پردازی و تصویرگری اثر به‌صورت دستی/ نرم‌افزاری
 • طراحی و تصویرگری کیف و کفش رسمی و غیر رسمی(زنانه، مردانه، کودک و نوجوان)
02- در بخش رقابتی رویداد مهارتی؛ در قالب تصویرگری اثر یا تصویر اثر تولید و اجرا شده توسط شرکت کنندگان
 • طراحی و تولید کیف و کفش رسمی و غیر رسمی(زنانه، مردانه، کودک و نوجوان)
رویکرد محوری

«ایران؛ سرزمین تعامل»

گرایش‌های تأکیدی و مکمل
 • نمادشناسی در هنر ایرانی- اسلامی
 • طرح‌های مرکب اقتباس شده از فُرم و نقوش لباس‌های محلی اقوام مختلف ایران
 • توجه به رنگ «سبز ایرانی» یا «سبز پرشین»
قالب ارزیابی آثار
 • آثار کاربردی (با قابلیت تولید انبوه)
 • هنری(سفارشی و تولید محدود)
اهداف
 • معرفی و ارائه محصولات اصیل و با کیفیت تولید داخلی
 • ارتقاء و بی‌نیازی تولید ملی در زمینه کیف و کفش
 • استعدادیابی و زمینه‌سازی برای اشتغال
 • توسعۀ بازاریابی و فروش محصولات ایرانی ارتباط بیشتر با بازارهای جهانی
 • ایجاد تمایز در طرح و کیفیت بین نمونه‌های مشابه خارجی
اهمیت موضوع

کفش ضروری‌ترین پوشاک محافظت‌کننده از اصلی‌ترین اندام بدن است که در گذر زمان و از فرهنگ به فرهنگ تفاوت بسیاری داشته و ظاهر آن نیز به کارکرد آن بستگی داشته‌است. کفش‌های امروزی در شیوه، پیچیدگی و هزینه تفاوت گسترده‌ای دارد. امروزه در طراحی کفش‌ها عوامل دیگری همچون راحتی، ارتباط آن با فرهنگ و سلیقه مخاطب، متناسب-بودن با محیط و شرایط استفاده و جنبه‌های آراستگی آن نیز درنظر گرفته می‌شود علاوه براین طراحی کفش سومین شغل پردرآمد دنیاست. کیف هم که از ملزومات تزئینی جذاب و پرکاربرد در صنعت مد است یکی از اجزای تکمیل‌کننده پوشش هر فرد شناخته می‌شود. طراحی کیف و کفش به‌عنوان حوزه‌ای جذاب برای مد شناخته شده است. با توجه به پیشرفت و تکامل صنعت مد، ایجاد فضای رقابتی بین طراحان کیف و کفش در راستای پرکردن خلأهای کمی و کیفی این صنعت مدنظر بوده است.

معیارهای ارزیابی
نوآوری، خلاقیت، زیبائی، تناسب وکارائی

ارائه طرحی نو و به روز متناسب با نیاز جامعه و سنین مختلف، برخورداری طرح‌ها از ویژگی‌های زیبائی‌شناختی همچون: تناسبات فرمی، ترکیب و هارمونی رنگ، موردپسند واقع شدن، کاربردی بودن، تناسب طرح با سن کاربر.

گویائی و استاندارد بودن طرح

رعایت اصول علمی در طراحی کیف و کفش متناسب با کاربرد آن، داشتن استانداردهای لازم در حوزه طراحی، دوخت و همگامی علائق کاربر با موارد ذکر شده، سهولت درک رویکرد کلی جشنواره در طرح‌ها از نظر، ساختار، جنس، رنگ، کاربرد و جزئیات، پایبندی به موضوع و استفاده از رنگ و ترند جشنواره.

عوامل زیست محیطی و سلامت محصول

تأثیرات متقابل محصول و محیط، پایداری، استفادۀ حداقل و بهینه از مواد اولیه با کیفیت و متناسب با نوع کاربری محصول، بهره‌گیری از مواد اولیه سالم.

شاخصه‌های فرهنگی و اجتماعی

استفاده از طرح‌های عامه‌پسند هم راستای ارزش‌های فرهنگی جامعه ایرانی، پایبندی به ضوابط و شاخص‌های طراحی، تولید و تبلیغ در پوشش، توجه به فرهنگ پوشش عفیفانه و تطابق با ممیزات و ارزش‌های سبک‌های پوشش ایرانی- اسلامی، استفاده از نمادها، طرح‌ها، الگوها و مفاهیم فرهنگ ایرانی-اسلامی، انطباق طرح با عقاید و باورهای فرهنگی موجود در جامعه اسلامی و بهره‌گیری از طرح، رنگ و سایر موارد در جایگاه کاربردی و اجتماعی مناسب.

معیارهای تخصصی

انطباق طرح از نظر برش، رنگ و جنس چرم با اجزاء و ریز نقش‌ها، انطباق برش و اجزاء طرح با ساختار بدنی و سن کاربر، انطباق رنگ و جنس چرم با سن کاربر، روانشناسی طرح متناسب با نوع سبک پوشش، انتخاب صحیح مواد اولیه مصرفی، انطباق جنس چرم با نوع طرح، نوع دوخت مورد استفاده در محصول، توجه به دانش فنی در حوزه طراحی و ارگونومی پا، توجه به کیفیت و تناسب تزئینات متناسب با طرح، رنگ، سن و سایر موارد، امکان تولید طرح با دانش به‌روز، ماشین‌آلات، نرمافزارهای تخصصی برای ترسیم و سایزبندی الگو محصول، درنظرگرفتن نگاه حرفه‌ای به آناتومی پا در طراحی کفش، انتخاب روش صحیح تولید با هزینۀ مجاز نهائی، قابلیت سایزبندی در سایزهای مختلف.

ملاحظات اقتصادی و ارزش افزوده

امکان تولید و عرضه محصول با فناوری‌های نوین و محصولات بومی، مقبولیت و هماهنگی قیمت محصول با انتظارات کاربر، استفاده از محصولات بومی و مواد اولیه با کیفیت و تولید داخل کشور، امکان تولید محصول با مواد اولیه مختلف در قیمت‌های متفاوت برای استفاده اقشار ضعیف، متوسط و مرفه از محصول تولید شده.

مابقی شرایط و مقررات این بخش تابع فراخوان اصلی جشنواره است.

نیاز به راهنمایی دارید؟

شما می‌توانید از طریق تیکت آنلاین با همکاران ما در ارتباط باشید.

ساعات کاری ما:

 • شنبه تا چهارشنبه | 9 صبح الی 5 عصر
 • پنج‌شنبه، جمعه و ایام تعطیل رسمی | تعطیل