نیاز به راهنمایی دارید؟

داوری اثر

نیاز به راهنمایی دارید؟

آنه بقچه سی

ام اثر:آنه بقچه سی
“آنه بقچه سی” در زبان ترکی به معنی بقچه مادر هست. در زمانهای قدیم،بقچه،مکانی برای قرار دادن لباس، جانماز، اسناد ومدارک،پول و …بوده ک البته هنوز هم در بخشهای مختلف زندگی ما نقش قدیم خود را به خوبی بازی می کند.بقچه،به نظر من نمادی از گنجینه ی اسرار است.حالا این گنجینه می تواند شامل دعاهایی که ما سر نماز میکنیم باشد، اسنادی که باز هم در بر دارنده ی یک راز است مثلا پدر چه مقدار زمین به فرزندش داده واین موارد برای کسی که بقچه را از بیرون میدیده قابل شناسایی نبود. بنابراین لباسی که ما در بقچه قرار می دادیم باز هم سر به مهر بود وکسی از آن خبری نداشته،یا مثلا چوپانی که گوسفندانش را برای چرا میبرد بقچه ای به همراه داشت که قرار نبود کسی ببیند یا بفهمد در آن چه غذایی است. در واقع بقچه نمادی از چیزی بود که در بر دارنده ی اسرار ورازهایی در خود است.
می دانیم که مردم در زمان گذشته در بقچه هایی کوچک به نام”تلی”سکه های خود را حمل می کردند. گره ی بقچه نقش قفل را داشت. در واقع به نظرم بقچه،قبل از صندوقچه بوده.البته یافتن اینکه کدام یک اولی بوده سخت است چون قبل از صندوقچه،کوزه های سفالی محلی برای اندوختن سکه بوده است. پارچه ی دست دوزی که من ارائه داده ام در بردارنده ی نقشه جغرافیایی کشور های مختلفی است که به هم پیوسته هستند. بخشی از پارچه ی منجوق دوزی شده برای کشور هند میباشد، یه تکه از پارچه مربوط به مازندران، یک تکه برای شهرستان قم وتکه های دیگر از جاهای مختلف تهیه شده. بیش از 55 مدل پارچه در این اثر کار شده .بیس کار وتکه هایی که روی آن کار شده وتکه های سبز ایرانی برش شده ،کاملا از مواد بازیافتی بوده. نخ های رنگی که دور تادور تکه ها دوخته شده، نمادی از قومیت های مختلف مردمیست با رنگهای مختلف پوست ، با لهجه های مختلف،اینها در کنار هم دوخته ومنسجم ومتحد شده ویک شکل یکپارچه را به وجود آورده است. با تکه پارچه هایی که به رنگ سبز ایرانی بوده بخش هایی از حاشیه ولبه ی پارچه هارا دوختم به نوعی هدفم تسلط این تکه های کوچک بر این نواحی بوده.چون سربازانی کوچک .برای تزیین پارچه از مهره های پلکسی گلس استفاده کردم. پلکسی گلس جز پلاستیک هاست ومن از ضایعات پلکسی گلس به عنوان مهره های دوختنی برای اولین بار در امر پارچه سازی استفاده کردم. نکته ی مهم دیگری که باید به آن اشاره شود این است که بعضی از پارچه ها با دست بدون دخالت ماشین ویادستگاه رنگ شده اند.موافق بودن با مدپایدار، به روز بودن ومتفاوت بودن نکته ی مهمی است که باید در مورد این محصول گفته شود. نکته ی دیگر اینکه برای برش این پارچه هم میتوان از قیچی استفاده کرد وهم از لیزر. به این صورت که الگو را به لیزر بدهیم وبا دستگاه لیزر برش انجام شودویا دور کار با نواراریب کاور شود.
لبه های بقچه کاملا با دست نواردوزی شده وروی آن را با تکه ها وصله زدم و مهم ترین چیز به تصویر کشیدن کشور ایران است. کشوری که با دیگر کشور ها تعامل دارد ومیتواند داد وستد فرهنگی داشته باشدبا توجه به ریشه های اعتقادی ومذهبی که دارد.

نیاز به راهنمایی دارید؟

شما می‌توانید از طریق تیکت آنلاین با همکاران ما در ارتباط باشید.

ساعات کاری ما:

  • شنبه تا چهارشنبه | 9 صبح الی 5 عصر
  • پنج‌شنبه، جمعه و ایام تعطیل رسمی | تعطیل