نیاز به راهنمایی دارید؟

داوری مقاله

نیاز به راهنمایی دارید؟

مقاله

واژه سبک زندگی، واژه ای نوظهور در سطح جهانی به ویژه جامعه ماست، در دنیا کمتر از ۱۰۰ سال و در ایران تاکنون کمتر از ۴۰ سال قدمت دارد و خاستگاه اصلی این واژه در علم روانشناسی بوده و به سرعت به علوم دیگر همچون اقتصاد جامعه شناسی و علوم انسانی راه یافت.
سبک زندگی متاثر از علل و عوامل گوناگون بوده است و بر مبانی و اصولی همچون باورها، ارزشها، هنجارها، گرایش‌ها، بینش ها و منش ها بنا می شود، و نسبت به افراد شرایط و موقعیت های آنها می تواند قابل انعطاف باشد.
لباس بیش از هر چیزی نشان دهنده هویت انسانی، اجتماعی و قومی پوشنده آن است که مهمترین و مشخص ترین مظهر قومی و سریع الانتقال ترین و بارزترین نشانه فرهنگی است که به سرعت تحت تاثیر پدیده های فرهنگ پذیری بین جوامع گوناگون انسانی قرار می گیرد.
در ابتدای امر به نظر نمی‌آید یکی از مسائل مهم و موثر در زندگی انسانها موضوع لباس باشد و بتواند در وضعیت فکری و روحی انسان ها این همه اثرگذار باشد اما این امر به ظاهر کوچک، به طور مستقیم و غیر مستقیم، آثار بهداشتی، اخلاقی، اجتماعی، اقتصادی و روانی مهمی بر جریان زندگی دارد.
پوشش از نمودهای عینی هرجامعه به شمار میرود، مد با تکیه بر امر زیبایی شناختی و استفاده از تمایل طبیعی بشر به تنوع و تحول چرخه تولید لباس را همواره پویا نگه داشته است. ما در این مقاله به بررسی سبک زندگی و ارزشهای لباس و پوشش در سبک زندگی اسلامی و همچنین عوامل و تاثیرگذار و مرتبط بر پوشاک رو مورد بحث و بررسی قرار می دهیم و در آخر ارزشهای موجود در البسه محلی و چگونگی حفظ هویت و ملیت لباس اشاره میکنیم. و هدف از انتخاب موضوع شناخت سبک زندگی اسلامی و پوشش و استفاده از پارچه های سنتی و بکارگیری آن در لباس اجتماع بانوان میباشد.
کلید واژگان: سبک زندگی، ارزشهای لباس، پوشش، البسه محلی

نیاز به راهنمایی دارید؟

شما می‌توانید از طریق تیکت آنلاین با همکاران ما در ارتباط باشید.

ساعات کاری ما:

  • شنبه تا چهارشنبه | 9 صبح الی 5 عصر
  • پنج‌شنبه، جمعه و ایام تعطیل رسمی | تعطیل